O czym mówi współczynnik Uw okna?
- Szczegóły
Wybierając okna, inwestorzy coraz większą wagę przykładają do ich parametrów termoizolacyjnych – i nic dziwnego, ponieważ im bardziej są one energooszczędne, tym mniej ciepła ucieka z budynku i tym niższe będą koszty jego ogrzewania. By precyzyjnie określić tę wartość, stosuje się współczynnik przenikania ciepła całego okna, oznaczany symbolem Uw. Dzisiaj powiemy o nim nieco więcej.
Czym jest współczynnik przenikania ciepła?
Współczynnik przenikania ciepła można ustalić dla każdej przegrody termicznej – np. ściany, dachu czy właśnie okna. Określa on ilość przenikającego przez nią ciepła, wyrażoną w W/m2K, gdzie W oznacza ilość energii, a K różnicę temperatur wewnątrz i na zewnątrz w wysokości 1 kalwina przy założeniu, że powierzchnia okna wynosi 1 metr kwadratowy. Im niższa jest wartość współczynnika, tym lepsze parametry termoizolacyjne – mniej ciepła ucieka z budynku.
Współczynnik przenikania ciepła dla całego okna oznacza się symbolem Uw, w odróżnieniu od Ug (dla samej szyby) oraz Uf (dla samej ramy okiennej). Warto zwrócić na to uwagę, ponieważ niektórzy producenci podają współczynnik Ug, który zwykle jest najniższy, a więc najkorzystniejszy dla inwestora.
Jaki współczynnik Uw okien obowiązuje w 2023 roku?
Minimalną wartość współczynnika przenikania ciepła dla stolarki okiennej określają europejskie i polskie normy. W ostatnich latach były one kilkukrotnie modyfikowane, a dopuszczalna wysokość współczynnika Uw – stale obniżana. Aktualnie, zgodnie z warunkami technicznymi z 2021 roku, kształtuje się ona następująco:
- dla okien, drzwi balkonowych i powierzchni przezroczystych nieotwieranych – 0,9 W/m2K;
- dla okien połaciowych – 1,1 W/m2K;
- dla okien pasywnych – 0,8 W/m2K.
Wielu producentów okien oferuje wyroby o jeszcze niższym współczynniku Uw, z nawiązką spełniając stawiane im aktualnie dość rygorystyczne wymagania. Wszystko po to, by jak najbardziej ograniczyć straty ciepła z budynków i obniżyć koszt ich ogrzewania.