Na rynku istnieje kilka rodzajów rolet zewnętrznych, które dzieli się ze względu na różne parametry. Jednym z kryteriów podziału jest rodzaj napędu. Rolety mogą być napędzane ręcznie lub elektrycznie. W dzisiejszych artykule skupimy się na wariantach elektrycznych, przedstawiając największe zalety tego rozwiązania. Zapraszamy do lektury dalszej części wpisu.
Montaż rolet zewnętrznych związany jest z licznymi korzyściami zarówno dla właścicieli domów jednorodzinnych, jak i mieszkańców dużych osiedli. Przede wszystkim należy wspomnieć, że rolety to osłona przeciwsłoneczna zapewniająca możliwość regulacji temperatury wewnątrz obiektu. Wybór wysokiej jakości rolet o odpowiednich właściwościach termoizolacyjnych przekłada się na oszczędność energii potrzebnej na ogrzanie domu zimą i schłodzenie go latem. Po całkowitym domknięciu rolety chronią budynek przed stratami ciepła, co prowadzi do niższych rachunków za energię.
Rolety chronią wnętrza nie tylko przed intensywnym nasłonecznieniem, ale także wiatrem i hałasem dobiegającym z zewnątrz, zapewniając doskonałą izolację akustyczną.
Bezsprzecznie jedną z największych zalet regulowanych elektrycznie rolet nadstawnych oraz do zabudowy jest nieporównywalnie wyższy komfort użytkowania w porównaniu z modelami sterowanymi ręcznie. Nowoczesne mechanizmy uruchamiane są za pomocą guzika znajdującego się w panelu sterowania lub na pilocie. Elektryczne silniki wyróżnia szybkość działania, a także możliwość programowania czasowego, co jest bardzo wygodną opcją w przypadku nieobecności domowników.
Moment uruchomienia mechanizmu można wcześniej ustawić według aktualnych potrzeb użytkowników. Pozwala to dostosować czas otwierania i zamykania rolet do warunków panujących na zewnątrz. To rozwiązanie przydatne np. w czasie letnich upałów, gdy temperatura na dworze jest naprawdę wysoka. Otwarcie rolet o poranku i zaprogramowanie ich na automatyczne zamknięcie w południe ochroni wnętrza przed intensywnym słońcem, zapewniając domownikom optymalną temperaturę po powrocie z pracy czy szkoły.
Sterowanie ręczne wymaga od użytkownika wysiłku oraz czasu. Przy roletach zewnętrznych jest to szczególnie uciążliwe, ponieważ systemy te są dużo masywniejsze i cięższe od swoich wewnętrznych odpowiedników. Kilkukrotne ręczne podnoszenie i opuszczanie rolet w ciągu jednego dnia jest nie tylko niewygodne, ale i pracochłonne. Zdecydowanie bardziej komfortowym rozwiązaniem jest montaż rolet z systemem elektrycznym. W tym przypadku rolety obsługiwane są za pomocą mechanizmu, którego działanie jest niezależne od pracy ludzkich rąk. Rolety można opuszczać i podnosić wiele razy dziennie, nie nadwyrężając przy tym własnego zdrowia. Elektryczne sterowanie roletami jest obecnie niezwykle powszechne i bardzo prawdopodobne, że w ciągu kilku najbliższych lat całkowicie wyprze mechanizmy ręczne.